Skontaktuj się z nami: 17 863 15 55 syriusz@syriusz.eu

Znajdź nas w social mediach:

Dyrektywa Omnibus

DYREKTYWA OMNIBUS

Dyrektywa Omnibus – co to jest?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 27 listopada 2019 r. nazywana potocznie dyrektywą Omnibus zakłada wprowadzenie szeregu istotnych zmian, które mają pomóc chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Przepisy unijne weszły w życie w styczniu 2020 roku, a państwa członkowskie zostały zobowiązane do dostosowania lokalnego prawa do 28 listopada 2021.

Od 1 stycznia 2023 r. dyrektywa Omnibus weszła w życie w Polsce oraz kilku innych państwach członkowskich. Co ważne – przepisy obowiązują od dnia ich wprowadzenia, nie ma okresu przejściowego na dostosowanie się do nowych wymagań. Dyrektywa obowiązuje w sklepach internetowych, a także stacjonarnych.

Obowiązki sprzedawcy sklepu internetowego

  • Dyrektywa Omnibus ma m. in. zapobiegać fikcyjnym obniżkom. W przypadku promocji właściciel sklepu ma obowiązek poinformowania klienta o najniższej cenie z ostatnich 30 dni przed promocją. Dotyczy to także produktów, które są w sprzedaży krócej – wtedy sprzedający ma obowiązek, obok obniżonej ceny, podać informację o najniższej cenie, która obowiązywała w okresie od dnia wprowadzenia danego produktu do sprzedaży do dnia rozpoczęcia promocji na ten produkt. Dyrektywa nie wskazuje jednak w jaki sposób w sklepach ma zostać zamieszczona taka informacja.
  • Nowe przepisy regulują także kwestię opinii o produkcie – od stycznia każda opinia zamieszczona w sklepie internetowym musi zostać zweryfikowana przez sprzedającego. Musi on także poinformować konsumentów o tym w jaki sposób została ona sprawdzona.
  • Zgodnie z dyrektywą Omnibus sprzedawca ma obowiązek zmiany regulaminu sklepu internetowego w zakresie podania klientom numeru telefonu oraz adresu mailowego, które umożliwią kontakt ze sprzedawcą np. w sprawach reklamacji, a także zmianie brzmienia postanowienia dotyczącego odpowiedzialności sprzedawcy.
  • Sklepy internetowe od 1 stycznia 2023 roku mają obowiązek informowania konsumentów, czy sprzedający towar jest osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą. Sklepy internetowe muszą także w prosty, przejrzysty sposób informować klientów, jakie parametry mają decydujący wpływ na kolejność wyświetlania się produktów w wyszukiwarkach lub na listach zakupowych.
  • Na sprzedawcy spoczywa także obowiązek ukazywania reklam płatnych. Dzięki temu konsument wie, że dany produkt znalazł się na wyższej pozycji w wyszukiwarce przez działanie płatnej reklamy.

Kary za niestosowanie się do nowych przepisów

Za niestosowanie się do wprowadzonych dyrektywą Omnibus nowych przepisów będą stosowane kary pieniężne, które wyniosą:

  • Za brak informacji o najniższej cenie przy wprowadzeniu obniżki w sklepie na właściciela sklepu internetowego zostanie przez Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej nałożona kara pieniężna do wysokości 20 000 zł.
  • Jeśli sprzedawca nie dostosuje się do nałożonych obowiązków, co najmniej trzy razy w okresie 12 miesięcy od dnia stwierdzenia przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej naruszenia tych obowiązków po raz pierwszy, może zostać nałożona kara nawet w wysokości 40 000 zł.
  • Dyrektywa przewiduje także nakładanie kar pieniężnych na przedsiębiorców, którzy umożliwiają klientom dostęp do opinii o produktach, ale ich nie weryfikują. Za takie działanie grozi kara w wysokości nie większej niż 10% obrotu osiągniętego w poprzednim roku poprzedzającym nałożenie kary.
  • Za zamieszczanie fałszywych opinii lub zlecanie takiego działania komuś innemu również grozi kara w wysokości 10% obrotu z poprzedniego roku. Będzie ona nakładana przez UOKiK.

Dyrektywa Omnibus – podsumowanie

Dyrektywa Omnibus nakłada na sprzedających nowe obowiązki, które mają chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami oraz zapewnić większe bezpieczeństwo zakupów w internecie. Przepisy obowiązują od dnia ich wprowadzenia więc właściciele sklepów internetowych muszą natychmiast się do nich dostosować. Za niespełnienie wymaganych w dyrektywie obowiązków będą nakładane surowe kary finansowe. Trzeba zatem niezwłocznie wprowadzić je na swoich platformach e-commerce.

NASZĄ IDEĄ JEST DOSTARCZANIE INNOWACYJNYCH
ROZWIĄZAŃ INFORMATYCZNYCH DLA SEKTORA MSP

Sprawdź również inne nasze rozwiązania

Nasz asortyment znajdzie zastosowanie w wielu branżach oraz sektorach.
Zobacz co warto wiedzieć

Wdrożenie Inteligentnego systemu etykietowania Eye Lab w firmie Śrubres

W firmie Śrubres wdrożyliśmy Inteligentny system etykietowania Eye Lab wraz z etykietami elektronicznymi   Prezentacja naszego Klienta – firmy Śrubres...
Czytaj więcej

Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych - instrukcja

W związku ze zmianą czasu konieczne jest dostosowanie do niego urządzeń fiskalnych. Poniżej gotowa instrukcja, według której szybko i łatwo...
Czytaj więcej

Wdrożenie Integratora Hermes z PrestaShop oraz systemu Flow w firmie FullFarb

W firmie FullFarb z powodzeniem wdrożyliśmy nasze rozwiązanie dedykowane branży e-commerce - Integrator Hermes z PrestaShop, a także mobilny system...
Czytaj więcej