Skontaktuj się z nami: 17 863 15 55 syriusz@syriusz.eu

Znajdź nas w social mediach:

Światowy Dzień Backupu

Przypadający 31 marca i obchodzony na całym świecie już od 2011 roku Światowy Dzień Backupu został wpisany do kalendarza w konkretnym celu - aby zwiększać świadomość ludzi dotyczącą zagrożeń wynikających chociażby z ataków hakerskich, awarii sprzętu, czy też kradzieży, w których możemy stracić ważne dane firmy czy też dane osobiste - zdjęcia, dokumenty, filmy i inne pliki.

„Ludzie dzielą się na dwa typy - tych, którzy już robią backupy, oraz tych, którzy będą je robić”

Na pewno nikt z nas nie wyobraża sobie takiej sytuacji i nie chciałby się w niej znaleźć, ale można się przed nią zabezpieczyć systematycznie wykonując backup danych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie odzyskać swoje dokumenty i pliki.

Dzisiejszy dzień jest zatem doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz archiwizacji naszych danych.

Spis treści:

 1. Czym jest backup?
 2. Dlaczego warto wykonywać backup?
 3. W jaki sposób wykonać backup?
 4. Dobre nawyki przy wykonywaniu backupu
 5. Gdzie w naszych programach robi się backup
 6. Światowy Dzień Backupu - podsumowanie

 

 

1. Czym jest backup?

Słowo “backup” pochodzi z języka angielskiego i oznacza kopię bezpieczeństwa/kopię zapasową. Polega na archiwizowaniu danych w taki sposób, aby w przypadku ich utraty można było je szybko odzyskać. Możemy tak zabezpieczać dane firmowe, backup jest świetnym rozwiązaniem także w przypadku danych osobistych.

 

 

2. Dlaczego warto wykonywać backup?

Wyobraź sobie sytuację, w której wskutek ataku hakerskiego lub awarii sprzętu tracisz niezwykle cenne dane dotyczące działalności firmy lub zgromadzone w pamięci komputera czy smartfona dane i pliki osobiste. Jeśli ich regularnie nie archiwizowałeś, a zatem nie dbałeś o backup, tracisz do nich dostęp.

Statystyki mówią że aż 30% ludzi nigdy nie wykonało kopii zapasowej swoich danych - zdecydowanie warto zatem wykonywać backup, aby nie znaleźć się w tej grupie.

Inaczej będzie w przypadku systematycznego wykonywania kopii zapasowej, bo dzięki temu nasze dane będzie można odzyskać.

Pamiętaj zatem, że regularnie wykonując backup oszczędzasz nerwy i pieniądze!

 

 

3. W jaki sposób wykonać backup?

Istnieje wiele sposobów wykonywania backupu, a tym samym zabezpieczenia naszych danych.

Backup można wykonać zgrywając kopie danych na zewnętrzne dyski, karty pamięci czy USB. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo przecież urządzenia te także mogą się zepsuć czy zostać skradzione. Możemy je także zgubić.
Coraz większą popularnością cieszy się backup wykonywany online, czyli przenoszenie danych do zewnętrznej chmury. Do naszych danych mamy wtedy szybki dostęp z każdego urządzenia, a także z każdego miejsca.

 

 

4. Dobre nawyki przy wykonywaniu backupu

 • Przy wykonywaniu backupu kieruj się jedną złotą zasadą - aby backup był skuteczny musi być wykonany!
 • Zadbaj także o to, by wykonywać go regularnie, a w przypadku danych firmowych najlepiej wyrób sobie nawyk robienia kopii bezpieczeństwa codziennie na zakończenie pracy. Z czasem ta czynność stanie się dobrą rutyną, dzięki której Twoje dane będą w pełni bezpieczne.
 • Możesz zautomatyzować wykonywanie kopii bezpieczeństwa dodając odpowiednie zadanie w Harmonogramie zadań systemu Windows czy w linuxowym cronie.
 • Pamiętaj, aby robić kopię bezpieczeństwa także w przypadku danych gromadzonych na urządzeniach mobilnych.
 • Regularnie sprawdzaj czy możliwe jest odtworzenie danych z kopii bezpieczeństwa - co z tego, że systematycznie robisz kopię, jeśli jest ona uszkodzona? Również pamięć zewnętrzna może się uszkodzić. Sprawdzaj więc okresowo, czy wykonywana kopia do czegokolwiek się nadaje.

 

 

5. Gdzie w naszych programach robi się backup

Quattro

W części Ustawienia - F5 znajduje się opcja Kopia bezpieczeństwa, oraz wykonanie kopii.

Hermes, Skarbnik i Kacper

Dla tych trzech programów kopię wykonuje się z tego samego miejsca czyli z opcji: Inne - Kopia (danych) - Wykonanie

Hermes:

 

Pulpit opcji programu Hermes

Zalecamy też utworzenie skrótu do opcji wykonanie kopii na pulpicie opcji w programie Hermes

 

Skarbnik:

 

Kacper:

 

Po kliknięciu w wykonanie kopii wyświetli się okno w którym widzimy gdzie backup ma się zapisać. Klikamy więc wykonaj i czekamy na zakończenie

 

W zależności od wielkości bazy, szybkości dysku i zaznaczonych opcji chwilę to potrwa: 

 

Po zakończeniu wykonywania kopii klikamy OK i zamykamy okienko.
Jeśli kopia została wykonana na dysk lokalny C, warto ją skompresować, aby zmniejszyć rozmiar pliku.
Następnie wgrać na pendrive, wysłać na serwer FTP lub do chmury.


 

Uwaga, bardzo ważne!
Odtworzenie kopii jest czynnością odwrotną do jej wykonania. Sugerujemy zatem, aby opcja odtwarzania kopii była dostępna tylko dla administratora programu.

 

 

6. Światowy Dzień Backupu - podsumowanie

Jeśli ciągle jeszcze zapominasz o wykonywaniu kopii bezpieczeństwa Twoich danych, to z pewnością Światowy Dzień Backupu będzie idealnym dniem do tego, by w końcu zacząć oraz, aby czynność ta “weszła Ci w krew”. Nie wymaga ona wiele czasu, ale jest naprawdę niezwykle ważna.

Uczcij zatem dzisiejsze święto - kliknij w Inne - Kopia danych - Wykonanie i zrób backup! Niech Twoje dane będą bezpieczne!

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania i potrzebujesz pomocy przy wykonywaniu backupu, zadzwoń do nas. Chętnie Ci pomożemy, by Twoje dane zawsze były bezpieczne!

 

 

NASZĄ IDEĄ JEST DOSTARCZANIE INNOWACYJNYCH
ROZWIĄZAŃ INFORMATYCZNYCH DLA SEKTORA MSP

Sprawdź również inne nasze rozwiązania

Nasz asortyment znajdzie zastosowanie w wielu branżach oraz sektorach.
Zobacz co warto wiedzieć

Wdrożenie Inteligentnego systemu etykietowania Eye Lab w firmie Śrubres

W firmie Śrubres wdrożyliśmy Inteligentny system etykietowania Eye Lab wraz z etykietami elektronicznymi   Prezentacja naszego Klienta – firmy Śrubres...
Czytaj więcej

Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych - instrukcja

W związku ze zmianą czasu konieczne jest dostosowanie do niego urządzeń fiskalnych. Poniżej gotowa instrukcja, według której szybko i łatwo...
Czytaj więcej

Wdrożenie Integratora Hermes z PrestaShop oraz systemu Flow w firmie FullFarb

W firmie FullFarb z powodzeniem wdrożyliśmy nasze rozwiązanie dedykowane branży e-commerce - Integrator Hermes z PrestaShop, a także mobilny system...
Czytaj więcej