„Ludzie dzielą się na dwa typy - tych, którzy już robią backupy, oraz tych, którzy będą je robić”
Na pewno nikt z nas nie wyobraża sobie takiej sytuacji i nie chciałby się w niej znaleźć, ale można się przed nią zabezpieczyć systematycznie wykonując backup danych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie odzyskać swoje dokumenty i pliki.
Dzisiejszy dzień jest zatem doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz archiwizacji naszych danych.
Spis treści:
Słowo “backup” pochodzi z języka angielskiego i oznacza kopię bezpieczeństwa/kopię zapasową. Polega na archiwizowaniu danych w taki sposób, aby w przypadku ich utraty można było je szybko odzyskać. Możemy tak zabezpieczać dane firmowe, backup jest świetnym rozwiązaniem także w przypadku danych osobistych.
Wyobraź sobie sytuację, w której wskutek ataku hakerskiego lub awarii sprzętu tracisz niezwykle cenne dane dotyczące działalności firmy lub zgromadzone w pamięci komputera czy smartfona dane i pliki osobiste. Jeśli ich regularnie nie archiwizowałeś, a zatem nie dbałeś o backup, tracisz do nich dostęp.
Statystyki mówią że aż 30% ludzi nigdy nie wykonało kopii zapasowej swoich danych - zdecydowanie warto zatem wykonywać backup, aby nie znaleźć się w tej grupie.
Inaczej będzie w przypadku systematycznego wykonywania kopii zapasowej, bo dzięki temu nasze dane będzie można odzyskać.
Pamiętaj zatem, że regularnie wykonując backup oszczędzasz nerwy i pieniądze!
Istnieje wiele sposobów wykonywania backupu, a tym samym zabezpieczenia naszych danych.
Backup można wykonać zgrywając kopie danych na zewnętrzne dyski, karty pamięci czy USB. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo przecież urządzenia te także mogą się zepsuć czy zostać skradzione. Możemy je także zgubić.
Coraz większą popularnością cieszy się backup wykonywany online, czyli przenoszenie danych do zewnętrznej chmury. Do naszych danych mamy wtedy szybki dostęp z każdego urządzenia, a także z każdego miejsca.
Quattro
W części Ustawienia - F5 znajduje się opcja Kopia bezpieczeństwa, oraz wykonanie kopii.
Hermes, Skarbnik i Kacper
Dla tych trzech programów kopię wykonuje się z tego samego miejsca czyli z opcji: Inne - Kopia (danych) - Wykonanie
Hermes:
Pulpit opcji programu Hermes
Zalecamy też utworzenie skrótu do opcji wykonanie kopii na pulpicie opcji w programie Hermes
Skarbnik:
Kacper:
Po kliknięciu w wykonanie kopii wyświetli się okno w którym widzimy gdzie backup ma się zapisać. Klikamy więc wykonaj i czekamy na zakończenie
W zależności od wielkości bazy, szybkości dysku i zaznaczonych opcji chwilę to potrwa:
Po zakończeniu wykonywania kopii klikamy OK i zamykamy okienko.
Jeśli kopia została wykonana na dysk lokalny C, warto ją skompresować, aby zmniejszyć rozmiar pliku.
Następnie wgrać na pendrive, wysłać na serwer FTP lub do chmury.
Uwaga, bardzo ważne!
Odtworzenie kopii jest czynnością odwrotną do jej wykonania. Sugerujemy zatem, aby opcja odtwarzania kopii była dostępna tylko dla administratora programu.
Jeśli ciągle jeszcze zapominasz o wykonywaniu kopii bezpieczeństwa Twoich danych, to z pewnością Światowy Dzień Backupu będzie idealnym dniem do tego, by w końcu zacząć oraz, aby czynność ta “weszła Ci w krew”. Nie wymaga ona wiele czasu, ale jest naprawdę niezwykle ważna.
Uczcij zatem dzisiejsze święto - kliknij w Inne - Kopia danych - Wykonanie i zrób backup! Niech Twoje dane będą bezpieczne!
Jeśli masz jakiekolwiek pytania i potrzebujesz pomocy przy wykonywaniu backupu, zadzwoń do nas. Chętnie Ci pomożemy, by Twoje dane zawsze były bezpieczne!