Planogram to bardzo ważny element w efektywnym zarządzaniu sprzedażą. Podstawowym zadaniem planogramu jest takie rozmieszczenie towarów na półce, które generuje największy zysk dla sklepu. Planogram pomoże zaplanować lokalizację dla poszczególnych grup asortymentowych, zorganizować właściwą ekspozycję towarów oraz zachować porządek i konsekwencję.
Jest to również bardzo ważne narzędzie analityczne, które dostarcza informacji o marży uzyskanej z każdego metra powierzchnii sprzedaży. Informacja to podstwa zarządzania - zarządzania powierzchnią sklepu.
Nadrzędnym celem jest maksymalizacja zysku. To jak ułożone są produkty i czy dobrze wykorzystany jest każdy centymetr przestrzeni handlowej ma duże znaczenie. Planuje się i zarządza rozmieszczeniem towarów na półce również po to, aby móc sprawnie zmieniac informacje, szybko robić przeceny związane z gazetkami czy innymi krótkotrwałymi akcjami promocyjnymi. Istotnym czynnikiem powodującym to, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na stosowanie planogramów jest potrzeba uniezależnienia się od doświadczenia pracowników.
Możliwość zautomatyzowanego tworzenia instrukcji rozkładania towarów na półkach jest dziś nie do przecenienia. Jeżeli będziemy w stanie w sposób zautomatyzowany tworzyć instrukcje, to nie będziemy musieli ograniczać się w rozkładaniu towarów na półce tylko do pracy osób najbardziej doświadczonych, które zdążyły zapoznać się ze sklepem, ale praktycznie każda osoba, nawet świeżo przyjęta do pracy, posiadająca odpowiednio przygotowaną instrukcję, może sprawnie rozłożyć towary na półkach i zadbać o to, aby były one w sposób prawidłowy, zgodny z przepisami ometkowane.
Osoba z obsługi, na podstawie instrukcji, nawet jeżeli nigdy tego nie robiła, jest w stanie prawidłowo rozłożyć towar i dopilnować uzupełnienia artykułów, wiedząc ile powinno ich zmieścić się na danej półce.
Przygotowanie planogramu to jednak nie wszystko. Aby zarządzanie powierzchnią sklepu odbywało się rzeczywiście efektywnie i przynosiło wymierne korzyści należy zadbać o to, aby przygotowany planogram wdrożyć w sklepie i aby rozłożenie towarów było zawsze zgodne z aktualnym planogramem.
W rzeczywistości pracy sklepu jest to bardzo trudne, bo natłok zadań związanych z podstawowymi czynnościami, jak rozkładanie towaru na półkach, porządkowanie bałaganu pozostawionego przez klientów, odbiór dostaw itp. pozostawia minimum czasu na, z punktu widzenia obsługi, czynności drugorzędne.
Właściwie idealnym byłoby rozwiązanie, które sprawia, że przejeżdżamy małym przenośnym urządzeniem listwę sklepową, a na niej pojawiają się etykiety cenowe zgodne z tym, jak powinny być poukładane towary na danej półce. Etykiety mają pojawiać się oczywiście w odpowiednich miejscach w zależności od tego ile miejsca zajmuje frony produktu i ile tych frontów danego produktu ma być wyeksponowanych na danej półce. Informacje o ewentualnych zmianach miejsc produktów na półce na poziomie sklepu, powinny w sposób automatyczny trafiać do naszego planogramu tak, aby mapa sklepu była zawsze aktualna, zgodna z planogramem. Aktualna informacja to podstawa zarządzania.
Tak właśnie działa system I-MAG, który jest połączeniem systemu do tworzenia planogramów i zarządzania powierzchnią sklepu oraz elektronicznego systemu etykietowania regałów sklepowych.
System oparty jest o innowacyjną, znacznie tańszą w porównaniu do elektronicznych etykietek, technologię magneto druku.